49 de echipaje iau startul în Transilvania Rally

Cea de a cincea etapă a Campionatului Național de Raliuri Dunlop 2015, Transilvania Rally, va debuta săptămâna viitoare la Cluj-Napoca, unde 49 de echipaje și-au anunțat deja înscrierea.

Cu 11 probe speciale (8 diferite) cu o lungime totală a probelor de circa 123 km și trei probe superspeciale – două în parcarea Polus Center și una în centrul municipiului Turda – Transilvania Rally promite a fi un real spectacol.

Liderul Napoca Rally Academy, organizatorul Transilvania Rally, Marco Tempestini, susține că și în acest an au încercat să aducă spectacolul aproape de oameni. ” Experienţele noastre internaționale ne fac să dorim să organizăm un raliu dedicat tot mai mult spectacolului şi spectatorilor, un ingredient de bază pentru a avea un succes durabil şi ambiţii de afirmare pe plan internaţional; și în acest an am dorit să aducem maşinile de curse şi piloţii, atât de fascinanţi pentru spectatori, cât mai aproape de oameni”, apreciază Marco Tempestini.

Transilvania Rally este organizat de Napoca Rally Academy cu sprijinul sponsorilor principali Banca Transilvania, RMB Inter Auto Dealer Ford, BT Leasing și Polus Center Cluj, al sponsorului asociat Groupama Asigurări și al partenerilor Grand Hotel Napoca, Lunch Box, Diferit, Decathlon, De`Longhi și Evo GPS. Organizarea a fost sprijinită de primăriile Turda, Huedin, Florești, Râșca, Beliș, Mărgău, Ciurila, Călățele, Mănăstireni și Mărișel, precum și de Inspectoratul Județean de Poliție Cluj, Inspectoratul de Jandarmi Județean Cluj, Inspectoratul pentru Situații de Urgență Cluj și SMURD Cluj.

Echipajele înscrise în Clasa 2:

Dan Gîrtofan/ Tudor Mârza (Skoda Fabia S2000); Bogdan Marișca/Carmen Găureanu (Ford Fiesta R5); Marco Tempestini /Anton Avram (Ford Fiesta R5); Gergo Szabo/Karoly Borbely (Mitsubishi Lancer Evo IX); Simone Tempestini/Dorin Pulpea (Ford Fiesta R5); Edwin Keleti/Botond Csomortani (Ford Fiesta R5).

Echipajele înscrise în Clasa 3:

Horațiu Savu/Alexandru Giușcă (Mitsubishi Lancer Evo IX); Andrei Cașcaval/Dan Spuderka (Subaru Impreza N12).

Echipajele înscrise în Clasa 5:

Adrian Răspopa/Cosmin Diacu (Citroen DS3 R3T); Raul Badiu/Gabriel Lazăr (Renault Clio R3 Maxi Evo); Cristian Toader/ Gheorghe Badea (Seat Ibiza Cupra TDI); Sebastian Gioarsă/Raluca Magdaș (Renault Twingo R2 Evo); Alexandru Filip/Bodgan Iancu (Renault Clio R3 Maxi Evo); Mihai Manole/Marc Banca (Peugeot 208).

Echipajele înscrise în Clasa 9:

Vlad Cosma/Diana Hațegan (Suzuki Swift); Alexandru Ardelean/Horațiu Baltador (Suzuki Swift); Vlad Miculici/Rareș Fetean (Dacia Logan); Adrian Grigore/Dan Dobre (Honda Civic); Csongor Szabo/Marcus Andreoiu (Suzuki Swift Sport); Radu Necula/Adrian Temeș (Suzuki Swift Sport); Adrian Drăgan/Valentin Brădățeanu (Dacia Logan); Florin Petrișor/Iulian Ichim (Citroen DS3 R1); Adrian Teslovan/Cseh Vajk Imre (Dacia Logan); Peter Sandor Kelemen /Gyula Molnar (Dacia Logan); Bogdan Talașman/Andrei Mitrașcă (Dacia Logan); Cristi Cotan/Vanessa Cadar (Citroen Saxo VTS); Filip Bădina/ (Dacia Logan); Norbert Maior/Alina Bianca Pop (Dacia Logan); Răzvan Nechifor/Alexandru Rusu (Dacia Logan); Gabriel Ene/Ciprian Solomon (Dacia Logan); Markus Ardelean/Robert Maior (Suzuki Swift Sport); Adrian Jucan/Andrei Pop (Dacia Logan); Andrei Mitre/Mihai Capet (Dacia Logan); Horea Chiriguț/Andrei Hicea (Suzuki Swift Sport); Sorin Moldovan/Dan Vasile (Dacia Logan); Alexandru Mirea/Gabriel Despinoiu (Dacia Logan).

Echipajele încrise în clasa 11:

Alin Neagoe/Sorin Colceriu (Subaru Impreza); Daniel Ungur/Florin Dorca (Mitsubishi Lancer); Bogdan Cornea/Bogdan Alexandru (Peugeot 207GT); Adrian Iliescu/Radu Gurămultă (Mitsubishi Lancer Evo 7); Karoly Kohazi/Istvan Soos (BMW T3); Thomas Abraham/Rareș Silași (Mitsubishi Lancer); Mihai Beldie/Mihaela Beldie (Mitsubishi Lancer Evo 6);

Echipajele încrise în clasa 12:

Cosmin Vidican/Ladislau Szekely (Renault Clio); Daniel Pohariu/Lucian Ștefan (Renautl Clio Williams Rally).

Echipajele încrise în clasa 13:

Remus Cotuț/Mircea Onofrei (Ford Fiesta); Dan Nicoschi/Bogdan Moldovan (Seat Ibiza).

Echipajele încrise în clasa 15:

Adrei Pop/Mihai Pop (Ford Escort MK2); Cristian Vartaci-Aconi/Dumitru Gheorghe (Ford Escort MK2).

Program Transilvania Rally

JOI, 16 iulie

15:30 – 18:30 – Shakedown 1 Călățele

20:30 – Start festiv – Piata Unirii Cluj-Napoca

 

VINERI, 17 iulie

8:00 – 12:00 – Shakedown 2 Făget

15:00  – Start ziua 1

15:28 – PS 1 Florești “BT Leasing” 1

17:21 – PS 2 Râșca-Dângău “Banca Transilvania” 1

18:30 – PS 3 Florești “BT Leasing” 2

19:13 – Service (45 minute) – Polus Center

20:08 – PS 4 – SS Polus Center 1

20:13 – Sosirea ziua 1

 

SÂMBĂTĂ, 18 iulie

8:30  – Start ziua 2

9:29 – PS 5 Dângău “Diferit”

10:22 – PS 6 Beliș  “Napoca Rally Academy”

11:35 – Service (10 minute) – Huedin

12:36 – PS 7 Râșca-Dângău “Banca Transilvania” 2

14:03 – Service – Polus Center (30 minute)

14:53 – PS 8 Făget “RMB Inter Auto – Ford”

16:01 – PS 9 – SS Turda

16:57 – PS 10 Sălicea “RMB Inter Auto – Ford”

17:40 – PS 11 – SS Polus Center 2

17:45 – Sosire raliu – Polus Center

20:30 – Festivitatea de premiere – Polus Center